dani meda pozivnica za prikupljanje uzoraka
Obavještavamo zainteresirane pčelare da dostave uzorke za laboratorijsku analizu meda u Laboratorij za zdravstvenu ispravnost namirnica Buna. Uzorci se mogu dostaviti najkasnije do 11.10.2024 god. u vremenu od 8:30 do 15:00 sati . Nakon laboratorijske i senzorne ocjene uzoraka, 11. manifestacija Dani Meda u FBIH 2024 bit će održana u Federalnom zavodu za poljoprivredu ( Sarajevo ).
Dodatne informacije možete dobiti putem telefona na broj ; 036 480 827 i 480 829
Obavijest za poljoprivrednike
Ambrozija (Ambrosia artemisifolia L.) predstavlja opasan jednogodišnji korov koji brzo raste, obično do 150 cm visine, a čije sjeme zadržava klijavost i do 40 godina. Stabljika joj je razgranata, četvrtastog presjeka i obrasla je dlačicama. Listovi su joj naspramni, jajoliki, dlakavi i višestruko perasto dijeljeni. Cvjetovi su žućkaste boje, skupljeni u duge grozdaste cvati na vrhovima stabljike i bočnih grana. Ambrozija niče polovicom travnja dok s cvatnjom počinje sredinom srpnja. Cvatnja traje sve do početka prvih mrazeva.
Ambrozija proizvodi pelud u velikim količinama koji je jedan od najjačih poznatih alergena. Klasični simptomi alergijskog rinitisa su kihanje, curenje nosa, svrbež kože i sluznice te pojačano suzenje očiju. Kao čest problem uz alergijsku hunjavicu razvija se i astma.
Stoga apeliramo na poljoprivrednike kao i vlasnike odnosno korisnike voćnjaka, vrtova i sličnih površina da uništavaju ovaj korov, po mogućnosti dok još nije počela njegova cvatnja. Na manjim površinama i u slučaju pojave pojedinačnih biljaka ambroziju je najpoželjnije uništavati čupanjem cijele biljke zajedno s korijenom. Na većim površinama preporuča se košnja biljaka tik iznad tla (do 5 cm od zemlje), a što je poželjno uraditi prije cvatnje ambrozije kako bi se spriječilo širenje peluda i stvaranje sjemena. Velike površine i površine pod poljoprivrednim kulturama po mogućnosti treba tretirati odgovarajućim herbicidima dozvoljenim za tu namjenu. Ipak, kao ekološki najprihvatljivija mjera podrazumijeva se održavanje površina u nezakorovljenom stanju.
Zbog povoljnih uvjeta koji pogoduju infekcijama uzročnikom crne pjegavosti rozgve (Phomopsis viticola) na vinovoj lozi potrebno je, čim to vremenske prilike dopuste, izvršiti tretiranje vinograda jednim od preventivnih organskih fungicidnih pripravaka: Delan Pro, Polyram DF, Solofol ili Universalis. Pripravcima se može dodati jedan od sumpornih pripravaka: Chromosul 80, Thiovit Jet, Kossan WG, Kalinosul 80 WG, Cosavet DF ili neki drugi pripravak registriran za ovu namjenu.
Pripravke koristiti sukladno uputi proizvođača!
Obavijest za poljoprivrednike
Na opažačkim punktovima na području Hercegovačko-neretvanske županije, lokalitet Buna uočena je pojava šimširovog moljca (Cydalima perspectalis). Štete čini gusjenica koja se intenzivno hrani lišćem i koja za kratko vrijeme uzrokuje potpunu defolijaciju šimšira. Osim šimšira napada i japansku kuriku, a prijetnja je vrstama božikovina. Simptomi koji ukazuju na prisutnost ovog štetnika je pojava svilenkastih zapredaka i svilenih niti na šimširu. Gusjenice ovog štetnika su iznimno proždrljive i na jednom grmu ih se može nalaziti i više od stotinu. U mlađim razvojnim stadijima imaju zelenožutu boju tijela, s crno obojanom glavom dok su odrasle gusjenice zelene s karakterističnim debelim crnim i tankim bijelim prugama te crnim točkicama na leđnoj strani. Suzbijanje štetnika vrši se mehaničkim putem prskanjem grmova visokotlačnim čistačima-vapovima te u slučaju da se radi o pojedinačnim biljkama skupljanjem i uništavanjem gusjenica. U svrhu zaštite grmova može se izvršiti tretiranje jednim od kemijskih pripravaka: Decis 2,5 EC, Rotor Super EC, Scatto EC i dr., s tim da je nakom aplikacije insekticida poželjno biljke 24-48 sati prekriti pvc folijom, a sve kako bi učinak primjenjenih pripravaka bio što veći. Učinkovitost insekticida je najveća kada se suzbijaju mlade gusjenice pošto su odrasli razvojni stadiji otporniji na primjenjene insecticide.
Pripravke koristiti sukladno uputi proizvođača!
Zbog nestabilnog vremena i stvaranja pogodnih uvjeta za ostvarivanje infekcije uzročnikom krastavosti jabuke (Venturia inaequalis) poželjno je, čim to dopuste klimatske prilike, izvršiti preventivnu zaštitu jednim od fungicida: Delan 700 WDG, Delan Pro SC, Chorus 75 WG, Chorus 50 WG ili nekim drugim pripravkom registriranim za ovu namjenu.
Pripravke koristiti sukladno uputi proizvođača!
Nestabilne vremenske prilike, uz najavljenje oborine i odgovarajuće temperaturalne prilike pogodovati će razvoju bolesti paunovo oko (Spilocaea oleagina). Stoga je poželjno izvršiti tretiranje nasada maslina protiv uzročnika spomenute bolesti jednim od pripravaka: Stroby WG, Nativo 75 WG ili Syllit 544 SC. U spomenutu svrhu mogu se koristiti i neki drugi pripravci registrirani za ovu namjenu.
Pripravke koristiti sukladno uputi proizvođača!
EDUKACIJA POLJOPRIVREDNIH PROIZVOĐAČA
Edukacije - Bugojno 16.03.2023.
Dana 16.03.2023. godine u organizaciji Općine Bugojno i Federalnog agromediteranskog zavoda Mostar, održano je jednodnevno savjetovanje namijenjeno informiranju i edukaciji uzgajivača i svih zainteresiranih za uzgoj goveda i ovaca, te vođenje obveznih evidencija – Registra domaćih životinja.
Održana predavanja pokrila su najvažnija područja govedarske i ovčarske proizvodnje, te pružila konkretne savjete i najnovija saznanja uzgajivačima iz navedenih područja i nakon predavanja su svi zainteresirani sudionici imali priliku postavit pitanja, te su dobili konkretne odgovore.
Predavanja su održali Dubravko Pocrnja, Mirko Jarak i Nevenko Ćorluka.