Vinova loza je kultura koja ostaje na zasađenom mjestu od 25 do 30 godina, a katkad i više godina što ovisi o intenzitetu proizvodnje.
Stoga se može reći da je sadnja vinove loze važna operacija koju moramo uraditi na pravilan način.
Prije podizanja vinograda je potrebno odabrati odgovarajući sadni materijal. Prvenstveno se koristi sadni materijal visoke kvalitete tj,cijep dobro razvijenog korijenovog sustava, dobro sraslog spojnog mjesta te dobro sazrele plemke.
Za podizanje vinograda koristi se deklarirani sadni materijal proizveden sukladno Zakonu o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednih biljaka BiH.
Karakteristike kvalitetnog cijepa vinove loze:
Danas se najčešće sade parafinirani cijepovi jer imaju mnoge prednosti kao npr. ne dolazi do isušivanja spojnog mjesta i manje izbija postrano korijenje (brandusi).
Genetska potencijal podloge i plemke, kao i sortna čistoća i zdravstveno stanje se prate u ovlaštenim institucijama i stručnim nadzorom u rasadnicima pri proizvodnji sadnog materijala vinove loze.
CT/Organ za potvrđivanje Federalnog agromediteranskog zavoda Mostar (u tijeku akreditacija prema standardu BAS EN ISO / IEC 17065: 2014, od strane BATA - Institut za akreditiranje BiH) obavlja poslove Službenog nadzora nad proizvodnjom sadnog materijala - cijepova vinove loze. Krajnji proizvod je certifikat/potvrda za određene sorte vinove loze (lozni cijepovi) koji jamče kvalitetan i zdravstveno ispravan sadni materijal krajnjem kupcu.
Sorte vinove loze proizvedene u registriranoj proizvodnji 2020. godine, nalaze se u odjeljku CT/Organ za potvrđivanje (www.faz.ba).